Absolventų sugrįžimas į universitetą: augins natūralios duonos verslą

VDU

VDU absolventai į universitetą sugrįžta dėl įvairių priežasčių – lektoriavimas, profesinis tobulėjimas ar karjeros pokyčiai, tačiau atsiranda ir tokių, kurie šį sprendimą priima norėdami patobulinti kuriamus produktus. Prieš aštuonerius metus VDU politikos mokslus baigusios Gabrielė Vaičiulienė ir Giedrė Ignatavičė šią vasarą vėl žengė į universitetą, bet šįkart jau kaip verslininkės.

Beveik pusmetį skaičiuojanti MB „Rūgsta“ su G. Vaičiulienė ir G. Ignatavičė priešakyje turi ambicingą viziją – natūralaus raugo duona kiekvieno namuose. Įmonės įkūrėjos savo produktą pasirinko vystyti VDU verslo inkubatoriuje, įsikūrusiame Kauno r., Akademijoje, kur šalia galima rasti daugiau nei 30 skirtingų laboratorijų biotechnologijų, agrotechnologijų ir IT srityse.

„VDU – mūsų „Alma Mater“, tad ieškant erdvės verslą auginti mokslui palankioje aplinkoje ir atsiradus progai tai daryti universitete, klausimų nebeliko. Esame užtikrintos, kad čia rasime visą reikalingą paramą bei puikias sąlygas startuoti“, – VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centre (KTPC) kalbėjo G. Vaičiulienė.

Merginos natūralaus raugo kepiniais pradėjo domėtis prieš ketverius metus – gimus pirmagimėms, pačiame COVID-19 pandemijos įkarštyje. Dabar jos ne tik moka kepti natūralaus raugo kepinius, bet moko tai daryti ir kitus.

„Tuo metu informacijos apie natūralaus raugo kepinius lietuvių kalba praktiškai nebuvo, tad teko ieškoti patikimų šaltinių, tuo pat metu mokantis tiesiog iš savo klaidų, – mokymosi pradžią prisiminė G. Ignatavičė. – Verslo idėja kilo tuomet, kai pamatėme, kad žmonės susiduria su daug iššūkių norėdami išsikepti natūralaus raugo duoną namuose. Norėjosi jiems kažkaip pagelbėti, suteikti pagalbą gamybos procese bei galimybę įsigyti patikimus įrankius. Kartu nenorėjome išskirti ir tų, kurie nori susipažinti su natūralaus raugo kepiniais, tad suteikiame galimybe išbandyti ir galutinius produktus.“

„Ne ką mažiau norisi pasidalinti ir pagrindine žinute, kad galima didžiąją dalį mums visiems žinomų kepinių fermentuoti ir mėgautis sveikesne alternatyva,“ – kolegę papildė G. Vaičiulienė.

Kodėl parduotuvių lentynose esanti duona nėra sveikas pasirinkimas?

„Manome, kad tikrai nereikia išbraukti parduotuvėse randamos duonos, kadangi ji yra lengvai pasiekiama, o tai iš esmės yra labai svarbu ir vertinga. Visgi didžioji dalis gaminių pasižymi pertekline sudėtimi, – teigė G. Ignatavičė. – Tam, kad prekybos centre pavyktų išsirinkti vertingiausią produktą, privalu skaityti etiketes.

Duonos kepimui reikia tik keleto ingredientų: vandens, miltų, raugo ir druskos. Visi kiti priedai, kuriuos rasite, skirti arba suteikti kepiniui kitokį skonio profilį arba kompensuoti naudojamų ingredientų silpnąsias puses bei pagaminti galutinį produktą per maksimaliai trumpą laiką.“

Sveika mityba besidominčios MB „Rūgsta“ įkūrėjos išskyrė tris savo kuriamo produkto pranašumus prieš kitus parduotuvės lentynose matomus produktus.

„Pirmas ir tikriausiai vienas pagrindinių dalykų apie natūralaus raugo kepinius yra tai, kad jie tikrai palankūs virškinimo sistemai dėl ilgos fermentacijos, – privalumą išskyrė G. Vaičiulienė. – Antras, bet ne mažiau svarbus dalykas yra tai, kad mes savo klientus supažindinsime su natūralaus raugo kepiniais ir jų įvairove, nes raugo galimybės – tikrai didelės.

Trečias – didelį dėmesį skiriame kokybei. Visada labai kruopščiai atrenkame naudojamus produktus, todėl pirmumą teikiame mažiems šeimos verslams ar ūkiams, ieškome patikimų, gerai savo produktą pažįstančių tiekėjų. Tikimės, kad klientai pastebės bei įvertins tai.“

Nors VDU verslo inkubatoriuje įsikūrusios verslininkės jau dabar džiaugiasi savo produktais, tačiau yra numačiusios ir toliau tobulinti jų kokybę.

„Kadangi už raugo kepinių slypi gana preciziškas fermentacijos procesas, pirmiausia numatėme tirti skirtingų Lietuvoje randamų miltų ir juose esančių baltymų sąveiką su rauge esančiomis bakterijomis, skirtingose aplinkos temperatūrose, – mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) papasakojo G. Vaičiulienė. – Tikime, kad tai leis geriau suprasti skirtingų miltų duonos masių fermentacijos trukmes. Šios žinios galės padėti duonos kepimo proceso efektyvinimo klausimu, kas verslui yra ypač svarbu.“

Šiuo metu VDU verslo inkubatoriuje yra paskelbtas naujas konkursas. Ne ilgiau nei trejus metus veikiančios įmonės yra kviečiamos iki rugsėjo 24 d. teikti paraiškas. Jaunos įmonės lengvatinėmis sąlygomis VDU verslo inkubatoriuje gali įsikurti tik tuo atveju, jei vykdo arba artimiausiu metu ketina pradėti vykdyti MTEP. Plačiau apie konkurso sąlygas rasite paspaudę čia.

Nuotr.: MB „Rūgsta“